کاغذدیواری آشپزخانه

آیا استفاده از کاغذدیواری برای آشپزخانه مناسب است؟ آیا زدن کاغذدیواری ارزان بین دو کابینت بالا و پایین فضا را شیک تر از کاشی می کند؟ آیا زدن کاغذدیواری روی کاشی نیاز به زیر سازی دارد؟ قابل شستشو بودن کاغذدیواری در چه حد است؟ آیا بالای گاز را راحت می شود تمیز کرد ؟ و ....
اینها همه سوالاتی هست که وقتی صحبت از بکار بردن کاغذ دیواری در آشپزخانه می شود به ذهن ما می رسد. این سولات را تک به تک پاسخ می دهیم
1- آیا استفاده از کاغذدیواری برای آشپزخانه مناسب است؟ بله امروزه خیلی ها برای مدرن تر کردن و جدید تر کردن فضای آشپزخانه کاغذدیواری قابل شستشو را روی کاشی آشپزخانه نصب می کنند.
2-آیا زدن کاغذدیواری بین دو کابینت بالا و پایین فضا را شیک تر از کاشی می کند؟ مسلما کاغذ دیواری از کاشی شیک تر و جدید تر بوده و جلوه بهتری به آشپزخانه ما می دهد.
3- آیا زدن کاغذدیواری روی کاشی نیاز به زیر سازی دارد؟دو حالت را می شود در نظر گرفت: اگر می خواهید بشود هر زمان کاغذ دیواری را کند و آشپزخانه مثل حالت قبل شده و کاشی ها تمیز باشد نباید زیر سازی انجام داد. چون چسب کاغذدیواری در آب به راحتی حل می شود و با دستمال خیس می شود کاشی ها را مثل حالت قبل کرد. ولی در این صورت درز کاشی ها کمی دیده می شود. اگر می خواهید کاغذدیواری خیلی صاف و یکدست باشد و به هیچ وجه مرز کاشی ها دیده نشود باید حتما زیر آن را زیر سازی کرد و با بتونه درز ها را پوشاند و بعد روی آن کاغذدیواری را نصب کرد.

4- قابل شستشو بودن کاغذدیواری در چه حد است؟ کلا همه کاغذ دیواری های که قابل شستشو هستند روکش وینیل دارند. روکش وینیل یک روکش پلاستیکی خیلی نازکی است که کاملا قابل شستشو است و حتی از مواد شوینده مانند اسپری های همه کاره می شود روی آن زد و با اسکاج تمیز کرد.
5- آیا بالای گاز را راحت می شود تمیز کرد؟ چون اطراف گاز روغن داغ پراکنده شده و معمولا جای آن بصورت قطرات ریز می ماند بهتر است در قسمت بالای گاز از روکش های آلومینیومی یکبار مصرف یا ورقه های فلزی استفاده کرد.

اگر شما به دنبال نو سازی آشپزخانه یعنی قلب خانه خود هستید، جای دیگری جستجو نکنید. دیوار پوش و کاغذ دیواری بخش مهمی از تزئینات هستند، با این حال اغلب افراد در آشپزخانه به دنبال تغییرات جدیدی هستند.
اما چون روز به روز آشپزخانه ها کوچک تر می شوند، یک رویکرد جدید مورد نیاز است. استفاده از کاغذ دیواری فضای آشپزخانه را از حالت رسمی و بی روح در می آورد و روح و جلای نو بودن به آشپزخانه می دهد. آشپزخانه فضایی است که خانم خانه مدت های زیادی از وقت روز را درآن می گذراند. پس دلنشین بودن و نو سازی این فضا از مهمترین اقدامات بازسازی محسوب می شود. با استفاده از کاغذ دیواری و نور پردازی مناسب می توان فضاسازی زیبایی ایجاد کرد. مثلا جایی که میز نهار خوری قرار داده شده فضای متفاوتی از جایی که ظرفشویی یا گاز قرار داده شده داشته باشد. با استفاده از کاغذ دیواری آشپزخانه خود را به جای مهم و کانونی خانه تبدیل کنید. این عکس ها به شما کمک کمی کند تا آشپزخانه منزل خود را با مناسب ترین قیمت و پر بازده ترین حالت مدرن کنید.

کاغذ دیواری آشپزخانه
آشپزخانه قلب خانه است. آشپزخانه جایی است که خانم ها وقت قابل توجهی را در آن صرف می کنند. دکوراسیون زیبای آشپزخانه نه تنها به زیبایی و شیک بودن خانه اضافه می کند، بلکه حسی خوب را به افراد خانه و کسانی که در آن هستند القا می کند. به همین دلیل دکوراسیون آشپزخانه اهمیت زیادی دارد. از طرفی به کار بردن کابینت های خیلی شیک یا یخچال یک برند معروف بسیار گران قیمت است. به همین دلیل بیشتر هزینه دکوراسیون داخلی منزل در آشپزخانه صرف می شود.
معمولا از قدیم دیوار آشپزخانه را کاشی یا سنگ کار می کردند. امروزه هم کاشی های زیبای سرامیکی و شیشه ای و همچنین سنگ آنتیک گزینه های خوبی برای دیوارهای بین کابینت است. اما برای ایجاد تنوع و افزایش زیبایی آشپزخانه بهتر است قسمتی از دیوارهای آنرا با کاغذ دیواری بپوشانید.


در کدام قسمت آشپزخانه کاغذ دیواری نصب کنیم؟
همانطور که میدانید بخشی از دیوارهای آشپزخانه فضای بین کابینت و بالای سینک و اجاق گاز است. اینجا فضایی است که زیاد در معرض پاشیدن ذرات آب و چربی و روغن قرار دارد. با اینکه کاغذ دیواری های باکیفیت و قابل شستشو به سختی چرک و کثیفی جذب می کنند و قابل تمیز کردن هم هستند، اما بهتر است در این قسمت از دیوار آشپزخانه کاغذ دیواری نصب نشود. چراکه میزان رطوبت و کثیفی آنقدر بالاست که به مرور زمان باعث خراب شدن کاغذ دیواری می شود.
معمولا در هر آشپزخانه یک یا دو دیوار روبروی سینک و اجاق قرار دارد که در معرض آب نیست. این دیوارها بهترین فضا برای نصب کاغذ دیواری است. اگر از کاغذ دیواری مرغوب استفاده کنید، مطمئنا ماندگاری آن مانند کاغذ دیواری در سایر قسمت های خانه خواهد بود و قابل شستشو نیز هست. نصب کاغذ دیواری در بخشی از دیوار آشپزخانه از جدیدترین طرح های دکوراسیون آشپزخانه است که بسیار زیبا و پرطرفدار است.

چه طرح کاغذ دیواری مناسب آشپزخانه است؟
در هر آلبوم کاغذ دیواری کم و بیش چند نمونه کاغذ دیواری آشپزخانهوجود دارد که با طرح و مدل خاص آشپزخانه ساخته شده است. در زیر چند نمونه کاغذ دیواری مخصوص آشپزخانه را مشاهده می کنید که طرح هایی خاص و منحصر به فرد دارد:

لازم است بدانید که در انتخاب مدل کاغذ دیواری مناسب آشپزخانه هیچ محدودیتی وجود ندارد. بلکه می توانید بر حسب سلیقه و فضای رنگ و دکور آشپزخانه خود، هر طرحی را انتخاب کنید. لیکن طرح های ساده یا مدرن بهترین انتخاب برای آشپزخانه است. در زیر نمونه هایی از کاغذ دیواری را مشاهده می کنید که طرح خاص آشپزخانه نیست، اما در آشپزخانه به کار رفته است و بسیار هم زیبا شده است:


کاغذ دیواری چه برتری نسبت به کاشی- سرامیک، سنگ آنتیک و رنگ برای دیوار آشپزخانه دارد؟

همانطور که گفته شد، بهتر است در فضای بین کابینت و بالای سینک و اجاق گاز، از کاغذ دیواری استفاده نشود. سرامیک و سنگ آنتیک هر دو گزینه خوبی برای این قسمت از دیوار آشپزخانه است. بخصوص اینکه می توانید به جای کاشی، از تایل آلومینیومی و تایل شیشه ای هم استفاده کنید که هر کدام زیبایی خاص خود را دارد.
اما به کار بردن کاغذ دیواری برای دکور سایر دیوارهای آشپزخانه مزیت های زیادی نسبت به کاشی سرامیک و سنگ آنتیک دارد. اگر تمام دیوارهای آشپزخانه با سرامیک یا سنگ دکور شود، نمایی زشت و شلوغ ایجاد می کند که وقت گذراندن در آشپزخانه را سخت می کند. به همین دلیل و برای ایجاد تنوع در دکوراسیون، کاغذ دیواری گزینه خوبی است.
همچنین کاغذ دیواری ماندگاری بیشتری نسبت به رنگ دارد و نصب آن سریع و بدون بو است. درحالیکه بوی رنگ حداقل ۲ هفته زمان می برد تا کاملا از بین برود. درباره مزایای کاغذ دیواری نسبت به رنگ در مقاله “چرا کاغذ دیواری بهتر از رنگ است؟” بیشتر توضیح داده شده است.
مهمترین ویژگی های کاغذ دیواری آشپزخانه

کاغذ دیواری آشپزخانه باید از بهترین جنس و کیفیت انتخاب شود تا ماندگاری زیادی داشته و به مرور در فضای آشپزخانه زیبایی خود را از دست ندهد.
برای دیوار آشپزخانه حتما کاغذ دیواری قابل شستشو درجه سه (قابل شستشو با آب و مواد شوینده) انتخاب کنید که چرک و حتی چربی چسبیده به آن قابل پاک کردن باشد.

هر چه ضخامت کاغذ دیواری بیشتر بوده و روکش روی آن قوی تر باشد، کاغذ دیواری سخت تر خراش برمی دارد و پاره می شود. این ویژگی در آشپزخانه که فضای پر رفت و آمدی است و وسیله در آن زیاد جابجا می شود، اهمیت زیادی پیدا می کند.

قابلیت ترمیم کاغذ دیواری در صورت پارگی نیز مهم است. روش ترمیم کاغذ دیواری را می توانید در مقاله “نگهداری از کاغذ دیواری” بخوانید.


یکی از مهم ترین ویژگی های کاغذ دیواری های مرغوب عدم جذب دوده و چرک است. در حالیکه رنگ دیواربه شدت چرک تاب است و دوده می گیرد، کاغذ دیواری های مرغوب آلوده نمی شوند. این ویژگی دوام کاغذ دیواری را بر روی دیوار آشپزخانه بالا برده و زیبایی آن را حفظ می کند.
قیمت کاغذ دیواری آشپزخانه
قیمت تمام نمونه کاغذ دیواری های موجود در یک آلبوم کاغذ دیواری با هم یکی است. به همین دلیل قیمت کاغذ دیواری آشپزخانه با کاغذ دیواری سالن یا کاغذ دیواری اتاق تفاوتی ندارد. از آنجا که کیفیت کاغذ دیواری آشپزخانه باید بالا باشد، بهتر است از فروشگاه کاغذ دیواری نکست خرید کنید چون در عین حال که قیمت مناسبی دارند بهترین کیفیت را ارایه می دهد. به علاوه، با توجه به مساحت معمول یک آشپزخانه، معمولا تعداد رول استفاده شده برای دیوارهای آن بسیار کم است (در مورد کاغذ دیواری کره ای، فقط یک رول لازم است) و هزینه زیادی نخواهد داشت.

از بهترین طرح های کاغذ دیواری دیدن کنید: